U novoj emisiji o društvenim pitanjima u Bosni i Hercegovini i regionu gosti su bili Daliborka Uljarević, izvršna direktorka u Centru za građansko obrazovanje iz Podgorice, Hrvoje Klasić, istoričar i profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Veseljko Koprivica, novinar i pisac iz Podgorice i Miloš Vukanović, savjetnik u Centru za građansko obrazovanje iz Podgorice. Emisiju je moderirao Dejan Lučka.
Kroz razgovor je obrađeno više pitanja:
- Da li Crna Gora, nakon izbora, ide prema većoj demokratiji, ostaje na istom putu ili će u njoj doći do smanjivanja demokratskih tekovina?
- Da li će se promijeniti dosadašnji smjer puta Crne Gore i hoće li doći do promjene odnosa prema susjednim državama: Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Hrvatskom?
- Koliko je bilo miješanja država iz regije u političke procese i same izbore u Crnoj Gori?
- Oko 75% Crnogoraca sa pravom glasa je izašlo na izbore i reklo šta misli kako se država treba kretati. Šta to izdvaja Crnu Goru od ostalih država u regionu i da li je moguće da se i u drugim zemljama Zapadnog Balkana ponovi crnogorska demokratska svijest i da građani odluče da izađu na izbore u većem broju?
- Da li građanska struja može da napravi značajniji uspjeh u napretku i daljoj demokratizaciji Crne Gore?
- Da li građanske, liberalne i istinske socijaldemokratske struje mogu značajnije da utiču na političke priče u regionu, koje su veoma opterećene nacionalnim pitanjima i etničkim odnosima?
- Da li je crnogorsko društvo duboko polarizovano?
- Da li postoji mogućnost daljih sukoba u Crnoj Gori i ako postoji, da li se ti sukobi mogu preliti i u komšijske države?
- Čija je danas Crna Gora? Crnogorska, Đukanovićeva, Amfilohijeva, srpska, demokratska, građanska?
- Kako se može opisati slavlje na ulicama Banje Luke, Beograda i Istočnog Sarajeva u kome se slavi kraj korupcije, kriminala i autokratskog načina vladanja jednog čovjeka u Podgorici, u Crnoj Gori, od strane, u dosta slučajeva, identičnih ljudi koji glasaju za autokrate i ne žele da se bore i da glasaju protiv despotizma, kriminala i korupcije u svom gradu i svojim državama?
- Da li je moguće da se i u susjednim državama desi slična stvar na izborima, pa da opozicija odnese pobjedu? Može li se Srbija zamisliti bez SNS-a, a BiH bez SNSD-a, HDZ-a i SDA, koji vuku sve, ili skoro sve konce vlasti?
- Da li naši narodi u stvari istinski žele jake lidere ili im je jednostavno nametnuto da postoji „vrhovni vođa”?
- Da li ćemo ikada raskrstiti sa „velikim uzorima i vladarima” i početi graditi institucije i sistem koji funkcioniše mnogo bolje nego što je to sada slučaj?
- Da li su vjerske zajednice kod nas u stvari i glavni politički činilac, jači od bilo koje stranke ili ideologije? Koliko to utiče na demokratiju i sekularnost u jednoj državi?
- Da li za građane u svim državama regiona postoji još neka stvar, radnja ili kršenje prava koje ih može mobilizovati, kao što to mogu uraditi vjerske zajednice?
VIDEO
Video snimci razgovora preko aplikacije „Zoom”
„Earth”, Tomislav Jakupec, Pixabay.com
„Black Board”, Thanks for Your Like, Pixabay.com
AUDIO
Audio snimci razgovora preko aplikacije „Zoom”
„Subterranean Howl”, ELPHNT, Youtube.com
PRODUKCIJA
Fondacija Friedrich Ebert u Bosni i Hercegovini, Banjalučki centar za ljudska prava i Dejan Lučka
[septembar, 2020]
VIŠE INFORMACIJA
Sajt Banjalučkog centra za ljudska prava
Facebook stranica Banjalučkog centra za ljudska prava